Oscaraften


I nat kommer Oscarshowet, og det er et af årets højdepunkter herhjemme.
Det er lidt af en sport i månederne op til at nå at se så mange af de nominerede film som muligt, så vi kan stemme på vores favoritter.
Det er blevet en tradition at lave drinks, et lækkert grydebrød, grøntsagsstænger og forskelligt dip bl.a. hummus klar til showet.
Vi har i mange år taget fri fra arbejde dagen efter, så vi kunne blive oppe hele natten og sove mandag formiddag og lidt af eftermiddagen.
Nu hvor vi har børn, laver vi morgenmad straks efter showet, sidder klatøjede og spiser lidt sammen med dem, følger dem i børnehave og skole, og så i seng. Står op, henter børnene og rydder op efter nattens filmfest.
Der er tre danske muligheder for Oscar-gevinst i år: Dan Laustsen er nomineret i kategorien ‘Bedste fotografering’ for sit arbejde på ‘The Shape of Water’, filmen ‘The Square’ med Claes Bang er nomineret for ‘Bedste udenlandske film’, og Steen Johannessen er medinstruktør på ‘Last Men In Aleppo’, som er nomineret for ‘Bedste dokumentar’ (kilde: TV2).

Program, TV2:
23:20 – 00:30 Oscar 2018: Og de nominerede er… – direkte
00:30 – 02:00 Oscar 2018: Den røde løber – direkte
02:00 – 05:58 Oscar 2018: Prisuddeling – direkte

Oscar nomineringer 2018


Så er nomineringerne til årets Oscar show 2018 endelig kommet, og i den forbindelse har jeg lavet en prioriteret liste udfra hvor mange nomineringer, de har fået, og hvor vigtige jeg synes, nomineringerne er. Jeg har vægtet: bedste film, manuskript, instruktion, hovedroller, biroller, animationsfilm, udenlandske film og dokumentarer.
De fleste af filmene kan man komme til at se i biografen inden Oscar showet, som er natten efter søndag d. 4. marts.
Flere af dem har gået i biografen og kan streames, en håndfuld har først premiere i biografen i Danmark efter showet.

The Shape of Water

Biopremiere 22.02.2018
Best Picture
Best Director: Guillermo del Toro
Best Original Screenplay: Guillermo del Toro & Vanessa Taylor
Best Actress: Sally Hawkins
Best Supporting Actor: Richard Jenkins
Best Supporting Actress: Octavia Spencer
Best Cinematography
Best Production Design
Best Costume Design
Best Film Editing
Best Sound Editing
Best Sound Mixing
Best Original Score

Lady Bird

Biopremiere 26.04.18
Best Picture
Best Director: Greta Gerwig
Best Original Screenplay: Greta Gerwig
Best Actress: Saoirse Ronan
Best Supporting Actress: Laurie Metcalf

Get Out

Kan streames bl.a. i Blockbuster
Best Picture
Best Director: Jordan Peele
Best Original Screenplay: Jordan Peele
Best Actor: Daniel Kaluuya

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Biopremiere 11.01.2018
Best Picture
Best Original Screenplay: Martin McDonagh
Best Actress: Frances McDormand
Best Supporting Actor: Sam Rockwell
Best Supporting Actor: Woody Harrelson
Best Film Editing
Best Original Score

Phantom Thread

Biopremiere 15.02.18
Best Picture
Best Director: Paul Thomas Anderson
Best Actor: Daniel Day-Lewis
Best Supporting Actress: Lesley Manville
Best Costume Design
Best Original Score

Call Me By Your Name

Biopremiere 01.02.2018
Best Picture
Best Adapted Screenplay: James Ivory
Best Actor: Timothée Chalamet
Best Original Song: “Mystery of Love”

Dunkirk

Kan streames bl.a. i Blockbuster
Best Picture
Best Director: Christopher Nolan
Best Cinematography
Best Production Design
Best Film Editing
Best Sound Editing
Best Sound Mixing
Best Original Score

Darkest Hour

Biopremiere 25.01.2018
Best Picture
Best Actor: Gary Oldman
Best Cinematography
Best Production Design
Best Make Up and Hair Styling
Best Film Editing

The Post

Steven Spielberg
Biopremiere 05.04.18
Best Picture
Best Actress: Meryl Streep

The Big Sick

Biopremiere 17.08.2017
Best Original Screenplay: Kumail Nanjiani and Emily V. Gordon

Mudbound

Kan ses på Netflix
Best Adapted Screenplay: Virgil Williams and Dee Rees
Best Supporting Actress: Mary J. Blige
Best Cinematography
Best Original Song: “Mighty River”

I, Tonya

Biopremiere 25.01.18
Best Actress: Margot Robbie
Best Supporting Actress: Allison Janney

The Disaster Artist

Biopremiere 01.02.2018
Best Adapted Screenplay: Scott Neustadter and Michael H. Weber

Logan

Kan streames bl.a. i Blockbuster
Best Adapted Screenplay: Scott Frank, James Mangold and Michael Green

Molly’s Game

Biopremiere 22.02.18
Best Adapted Screenplay: Aaron Sorkin

Roman J. Israel, Esq.

Biopremiere 08.02.2018
Best Actor: Denzel Washington

Florida Project

Biopremiere 01.03.18
Best Supporting Actor: Willem Dafoe

All the Money in the World

Biopremiere 01.02.2018
Best Supporting Actor: Christopher Plummer

Blade Runner 2049

Biopremiere 05.10.2017
Best Cinematography
Best Production Design
Best Film Editing
Best Visual Effects
Best Sound Editing
Best Sound Mixing

Star Wars: The Last Jedi

Biopremiere 13.12.2017
Best Visual Effects
Best Sound Editing
Best Sound Mixing
Best Original Score

Baby Driver

Kan streames bl.a. i Blockbuster
Best Sound Editing
Best Sound Mixing

Beauty and the Beast

Kan streames
Best Production Design
Best Costume Design

Victoria and Abdul

Biopremiere 02.11.2017
Best Costume Design
Best Make Up and Hair Styling

Coco

Biopremiere 08.02.2018
Best Animated feature film
Best Original Song: “Remember Me”

The Boss Baby

Kan streames bl.a. i Blockbuster
Best Animated feature film

The Breadwinner

Biopremiere ?
Best Animated feature film

Ferdinand

Biopremiere 14.12.2017
Best Animated feature film

Loving Vincent

Biopremiere 15.03.2018
Best Animated feature film

A Fantastic Woman “Una Mujer Fantástica” (Chile)

Biopremiere 26.10.2017
Best Foreign Language film

The Insult “L’insulte” (Lebanon)

Biopremiere ?
Best Foreign Language film

Loveless “Nelyubov” (Russia)

Biopremiere 04.01.2018
Best Foreign Language film

On Body and Soul “Teströl és lélekröl” (Hungary)

Biopremiere 02.11.2017
Best Foreign Language film

The Square (Sweden)

Biopremiere 23.11.2017
Best Foreign Language film

Wonder

Biopremiere 04.01.2018
Best Make Up and Hair Styling

Guardian of the Galaxy vol. 2

Kan streames
Best Visual Effects

Kong: Skull Island

Kan streames bl.a. i Blockbuster
Best Visual Effects

War for the Planet of the Apes

Kan streames bl.a. i Blockbuster
Best Visual Effects

Marshall

Biopremiere ?
Best Original Song: “Stand Up for Something”

The Greatest Showman

Biopremiere 25.12.2017

Best Original Song: “This is Me”

 


Best Documentary (feature)
Abacus: Small Enough To Jail
Faces Places
Icarus
Last Men In Aleppo
Strong Island

Her kan du se nomineringerne efter kategori

Kan ses på Netflix:
Mudbound

Kan streames:
Get Out
Dunkirk
Logan
Baby Driver
Beauty and the Beast
The Boss Baby
Guardian of the Galaxy vol. 2
Kong: Skull Island
War for the Planet of the Apes

Har gået i biografen:
The Big Sick
A Fantastic Woman “Una Mujer Fantástica” (Chile)

Går i biografen nu:
17.10.05 Blade Runner 2049
17.11.02 On Body and Soul “Teströl és lélekröl” (Hungary)
17.11.02 Victoria and Abdul
17.11.23 The Square (Sweden)
17.12.13 Star Wars: The Last Jedi
17.12.14 Ferdinand
17.12.25 The Greatest Showman
18.01.04 Loveless “Nelyubov” (Russia)
18.01.04 Wonder
18.01.11 Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Kommer i biografen inden Oscar showet:
18.01.25 Darkest Hour
18.01.25 I, Tonya
18.02.01 All the Money in the World
18.02.01 Call Me By Your Name
18.02.01 The Disaster Artist
18.02.08 Coco
18.02.08 Roman J. Israel, Esq.
18.02.15 Phantom Thread
18.02.22 Molly’s Game
18.02.22 The Shape of Water

Kommer i biografen efter Oscar showet:
18.03.01 Florida Project
18.03.15 Loving Vincent
18.04.05 The Post
18.04.26 Lady Bird

Ved ikke hvornår de har biografpremiere i Danmark:
The Breadwinner
The Insult “L’insulte” (Lebanon)
Marshall

Oscar 2017

Oscar showet, natten efter d. 26. februar 2017

Så er nomineringerne til årets Oscar endelig kommet, og i den forbindelse har jeg lavet en prioriteret liste udfra hvor mange nomineringer, de har fået, og hvor vigtige jeg synes, nomineringerne er. Jeg har vægtet: bedste film, manuskript, instruktion, hovedroller, udenlandske film og dokumentarer.

La La Land
Biopremiere 23.02.2017
Best Picture
Best Directing: Damien Chazelle
Best Original Screenplay: Damien Chazelle
Best Actress in a Leading Role: Emma Stone
Best Performance by an Actor in a Leading Role: Ryan Gosling
Best Production Design: Sandy Reynolds-Wasco, David Wasco
Best Cinematography: Linus Sandgren
Best Film Editing: Tom Cross
Best Sound Editing: Ai-Ling Lee and Mildred…
Best Sound Mixing: Andy Nelson, Ai-Ling Lee and…
Best Costume Design: Mary Zophres
Best Original Score: Justin Hurwitz
Best Original Song: Audition
Best Original Song: City of Stars

Manchester by the Sea
Biopremiere 19.01.2017
Best Picture
Best Directing: Kenneth Lonergan
Best Original Screenplay: Kenneth Lonergan
Best Performance by an Actor in a Leading Role: Casey Affleck
Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Lucas Hedges
Best Actress in a Supporting Role: Michelle Williams

Moonlight
Biopremiere 09.02.2017
Best Picture
Best Directing: Barry Jenkins
Best Adapted Screenplay: Barry Jenkins
Best Actress in a Supporting Role: Naomie Harris
Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Mahershala Ali
Best Cinematography: James Laxton
Best Film Editing: Nat Sanders and Joi McMillon
Best Original Score: Nicholas Britell

Arrival
Biopremiere 01.12.2016
Best Picture
Best Directing: Denis Villeneuve
Best Adapted Screenplay: Eric Heisserer
Best Production Design: Patrice Vermette
Best Cinematography: Bradford Young
Best Film Editing: Joe Walker
Best Sound Editing: Sylvain Bellemare
Best Sound Mixing: Bernard Gariépy Strobl and…

Hacksaw Ridge
Biopremiere 10.11.2016
Best Picture
Best Directing: Mel Gibson
Best Performance by an Actor in a Leading Role: Andrew Garfield
Best Film Editing: John Gilbert
Best Sound Editing: Robert Mackenzie and Andy…
Best Sound Mixing: Kevin O’Connell, Andy Wright,…

Fences
Biopremiere 02.03.2017
Best Picture
Best Adapted Screenplay: August Wilson
Best Performance by an Actor in a Leading Role: Denzel Washington
Best Actress in a Supporting Role: Viola Davis

Lion
Biopremiere 09.02.2017
Best Picture
Best Adapted Screenplay: Luke Davies
Best Actress in a Supporting Role: Nicole Kidman
Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Dev Patel
Best Cinematography: Greig Fraser
Best Original Score: Dustin O’Halloran and Hauschka

Hell or High Water
Biopremiere 08.12.2016
Best Picture
Best Original Screenplay: Taylor Sheridan
Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Jeff Bridges
Best Film Editing: Jake Roberts

Hidden Figures
Biopremiere 26.01.2017
Best Picture
Best Adapted Screenplay: Allison…
Best Actress in a Supporting Role: Octavia Spencer

En man som heter Ove (A Man Called Ove)
Kan lejes i fx Blockbuster (En Mand som Hedder Ove)
Best Foreign Language Film: Sweden

Under sandet (Land of Mine)
Kan lejes i fx Blockbuster
Best Foreign Language Film: Denmark

Forushande (The Salesman)
Biopremiere 06.04.2017
Best Foreign Language Film: Iran

Tanna
Biopremiere 06.10.2016
Best Foreign Language Film: Australia

Toni Erdmann
Biopremiere 01.12.2016
Best Foreign Language Film: Germany

Fuocoammare (Fire at Sea)
Biopremiere 06.10.2016
Best Documentary Feature

I Am Not Your Negro
Biopremiere ?
Best Documentary Feature

Life, Animated
Biopremiere 20.10.2016
Best Documentary Feature

O.J.: Made in America
Kan vist ses på youtube
Best Documentary Feature

13th
Kan ses på netflix
Best Documentary Feature

The Lobster
Kan lejes i fx Blockbuster
Best Original Screenplay: Yorgos Lanthimos,…

20th Century Women
Biopremiere 16.02.2017
Best Original Screenplay: Mike Mills

Jackie
Biopremiere 12.01.2017
Best Actress in a Leading Role: Natalie Portman
Best Costume Design: Madeline Fontaine
Best Original Score: Mica Levi

Florence Foster Jenkins
Kan lejes i fx Blockbuster
Best Actress in a Leading Role: Meryl Streep
Best Costume Design: Consolata Boyle

Elle
Biopremiere 16.03.2017
Best Actress in a Leading Role: Isabelle Huppert

Loving
Biopremiere ?
Best Actress in a Leading Role: Ruth Negga

Captain Fantastic
Kan ses gratis på Yousee resten af januar
Best Performance by an Actor in a Leading Role: Viggo Mortensen

Nocturnal Animals
Biopremiere 05.01.2017
Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Michael Shannon

Moana
Biopremiere 02.02.2017
Best Animated Feature
Best Original Song: How Far I’ll Go

Kubo and the Two Strings
Biopremiere 22.09.2016
Best Animated Feature

My Life as a Zucchini
Biopremiere ?
Best Animated Feature

La tortue rouge (The Red Turtle)
Biopremiere ?
Best Animated Feature

Zootopia
Kan lejes i fx Blockbuster
Best Animated Feature
Kun tekniske priser:

Fantastic Beasts
Biopremiere 17.11.2016
Best Production Design: Stuart Craig
Best Costume Design: Colleen Atwood

Passengers
Biopremiere 22.12.2016
Best Production Design: Guy Hendrix Dyas
Best Original Score: Thomas Newman

Deepwater Horizon
Biopremiere 29.09.2016
Best Sound Editing: Wylie Stateman and Renée…
Best Visual Effects: Craig Hammack, Jason Snell,…

Rogue One: A Star Wars Story
Biopremiere 14.12.2016
Best Sound Mixing: David Parker, Christopher…
Best Visual Effects: John Knoll, Mohen Leo, Hal…

Hail, Caesar!
Kan lejes i fx Blockbuster (Hil, Cæsar!)
Best Production Design: Jess Gonchor

Silence
Biopremiere 26.01.2017
Best Cinematography: Rodrigo Prieto

Sully
Kan lejes i fx Blockbuster (Miraklet på Hudsonfloden)
Best Sound Editing: Alan Robert Murray and Bub…

13 Hours: Secret Soldiers of Benghazi
Kan lejes i fx Blockbuster
Best Sound Mixing: Greg P. Russell, Gary…

Doctor Strange
Biopremiere 28.10.2016
Best Visual Effects: Stephane Ceretti, Richard…

The Jungle Book
Kan ses gratis på Yousee resten af januar
Best Visual Effects: Robert Legato, Adam Valdez,…

Allied
Biopremiere 24.11.2016
Best Costume Design: Joanna Johnston

Star Trek Beyond
Kan lejes i fx Blockbuster
Best Makeup & Hairstyling: Joel Harlow and Richard Alonzo

Suicide Squad
Kan lejes i fx Blockbuster
Best Makeup & Hairstyling: Alessandro Bertolazzi,…

Trolls
Biopremiere 13.10.2016
Best Original Song: Can’t Stop The Feeling

Jim: The James Foley Story
Biopremiere ?
Best Original Song: The Empty Chair

Mob Hits


Disse sange passer perfekt til en romantisk aften med din udkårne, imens I kigger hinanden dybt i øjnene i stearinlysenes skær, drikker rødvin og deler en spaghetti med kødboller, bolognese eller pizza serveret på en rød og hvid ternet dug.

Dean Martin – Ain’t That a Kick in the Head
Nat King Cole – Let’s Face the Music and Dance
Lou Monte – Roman Guitar
Dean Martin – Volare (Nel Blu Di Pinto Di Blu)
Perry Como – Papa Loves Mambo
Jerry Vale – Love Me The Way I Love You
Dean Martin – That’s Amore
Louis Prima – Angelina
Bobby Darin – Mack the Knife
Dean Martin – You’re Nobody Till Somebody Loves You
Tony Bennett – Rags To Riches
Johnny Mathis – Chances Are
Dean Martin – Innamorata (Sweetheart)
Tony Bennett – The Good Life
Frank Sinatra – Fly Me To The Moon
Dean Martin – Return to Me
Lou Monte – Bella Notte
Nino Rota – The Godfather Waltz

Lyt til sangene på Spotify

Danmarks Befrielse


I aften er det 71 år siden at de tyske tropper kapitulerede i Holland, Nordvesttyskland og Danmark. Efter 5 år med mørklægningsgardiner, kunne danskerne endelig tage dem ned, så lyset kunne skinne ind i deres stuer. Mange steder satte folk tændte stearinlys i vinduerne, og i de følgende år begyndte folk at fejre årsdagen for befrielsen på samme måde. I dag er der stadig mange der tænder stearinlys i vinduerne og man kan evt. samtidig fortælle sine børn, at vi er heldige, at der ikke er i krig i Danmark…

Da det i aften også er begyndelsen på vores lille Kristi Himmelfartsdagsferie, og det er blevet forår i Danmark, vil jeg lave en koldskål og spille disse sange:

Sange fra 30’erne og 40’erne:
1930 Marlene Dietrich – Falling In Love Again
1932 Henry Hall – Underneath the Arches
1933 George Formby – With My Little Ukulele In My Hand
1934 Al Bowlly with The Ray Noble Orchestra – The Very Thought Of You
1937 Benny Goodman – Sing Sing Sing
1938 Andrews Sisters – Bei mir bist du schön
1939 Ink Spots – If I Didn’t Care
1939 Lale Anderson – Lili Marlene
1939 Vera Lynn – We’ll Meet Again
1940 Glenn Miller – In the Mood
1940 Ink Spots – Maybe
1941 Andrews Sisters – I’ll Be With You In Apple Blossom Time
1941 Artie Shaw – Stardust
1941 Ink Spots – Do I Worry
1943 Mills Brothers – Paper Doll
1944 Billie Holiday – Don’t Explain
1944 Ella Fitzgerald & The Ink Spots – Into Each Life Some Rain Must Fall
1944 Ink Spots – I’m Making Believe
1944 Mills Brothers – Till Then
1945 Edith Piaf – La Vie En Rose

Lyt til sangene på Spotify

Ydermere er det i dag d. 4. maj også International Star Wars dag “MAY THE 4TH be with you”, så når vi har puttet pigerne, lejer vi den nye Star Wars film, der lige er kommet til leje på Blockbuster.

Vores yndlings Disney sange


I kronologisk rækkefølge:
Snehvide og De Syv Små Dværge – En Tosset Sang
Pinocchio – Når Du Ser Et Stjerneskud
Pinocchio – Der Er Ingen Bånd Der Binder Mig
Askepot – Musenes arbejdssang
Peter Pan – Flyv Så Med! Flyv Så Med! Flyv Så Med!
Lady og Vagabonden – Bella Notte
Tornerose – Vi Mødtes I En Drøm
101 Dalmatinere – Cruella de Ville
Junglebogen – Det Rent Og Skært Nødvendige
Junglebogen – Et Men’ske Li’som Du
Aristocats – Skala og Arpeggio
Aristocats – Thomas O’Malley Cat
Aristocats – Hvem Vil Ikke Gerne Være Kat
Robin Hood – Oo-De-Lally
Peter Plys – Hej, Lille Plys
Mads og Mikkel – Venner for livet
Den Lille Havfrue – Havet er Skønt
Skønheden og Udyret – Belle
Skønheden og Udyret – Det er ganske vist
Aladdin – Arabiens Nat
Aladdin – En ven som mig
Aladdin – Et Helt nyt Liv
Løvernes Konge – Hakuna Matata
Hercules – Jeg er den samme som før
Frost – Skal Vi Ikke Lave En Snemand

Lyt til sangene på Spotify

 

Alle Disneys Film Klassikere:
01 Snehvide og de syv små dværge 1937
02 Pinocchio 1940
03 Fantasia 1940
04 Dumbo 1941
05 Bambi 1942
06 Saludos Amigos 1942
07 The Three Caballeros 1944
08 Make Mine Music 1946
09 Mickey og Bønnestagen 1947
10 Melody Time 1948
11 Hr. Tudse og Søvnigdalens Legende 1949
12 Askepot 1950
13 Alice i eventyrland 1951
14 Peter Pan 1953
15 Lady og Vagabonden 1955
16 Tornerose 1959
17 101 Dalmatinere: Hund & Hund Imellem 1961
18 Sværdet i stenen 1963
19 Junglebogen 1967
20 Aristocats 1970
21 Robin Hood 1973
22 Peter Plys 1977
23 Bernard og Bianca 1977
24 Mads og Mikkel 1981
25 Tarzan og den magiske gryde 1985
26 Mesterdetektiven Basil Mus 1986
27 Oliver & Co. 1988
28 Den lille Havfrue 1989
29 Bernard og Bianca: SOS fra Australien 1990
30 Skønheden og Udyret 1991
31 Aladdin 1992
32 Løvernes Konge 1994
33 Pocahontas 1995
34 Klokkeren fra Notre Dame 1996
35 Herkules 1997
36 Mulan 1998
37 Tarzan 1999
38 Fantasia 2000 1999
39 Kejserens nye flip 2000
40 Atlantis: Det forsvundne rige 2001
41 Lilo & Stitch 2002
42 Skatteplaneten 2002
43 Bjørne Brødre 2003
44 De Frygtløse – The Muuhvie 2004
45 Lille kylling 2006
46 Helt Vildt 2007
47 Min skøre familie Robinson 2007
48 Bolt 2008
49 Prinsessen og frøen 2009
50 To på flugt – Et hårrejsende eventyr 2011
51 Vilde Rolf 2012
52 Frost 2013
53 Big Hero 6 2015
54 Zootropolis 2016